روزهای پرکار سازندگان سریال «سلمان فارسی» در قشم

از دغدغه میرباقری تا لحظات ماندگار بازیگران یونانی

داود میرباقری کارگردان سریال «سلمان فارسی» که این روزها در قشم مشغول فیلمبرداری اثر تازه خود است، تاکید کرد تم اصلی این سریال سفر است: سفری درونی و بیرونی.

گزارش روز جمعه نهم اسفندماه برنامه «شما و سیما» به تصاویری از پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» به همراه گفت‌وگوهایی با تهیه کننده، کارگردان و برخی بازیگران این سریال اختصاص داشت. در این گزارش علاوه بر آنکه تصاویری از بخش‌های مختلف کار به نمایش گذاشته شد، سازندگان پروژه نیز توضیحاتی را درباره آن بیان کردند.

پیش تولید هم‌زمان سه فصل، سه تمدن، سه جغرافیا

حسین طاهری تهیه‌کننده این سریال درباره ساخت «سلمان فارسی» گفت: سازمان صداوسیما پس از یک دوره طولانی مطالعه و بررسی، به جمع‌بندی رسید که در این مقطع از چنین پروژه‌ای که رویکردی تاریخی دارد حمایت کند. در حدود یک سال، عمده پیش‌تولید سه فصل ایران، بیزانس و حجاز را انجام دادیم تا این پروژه بر اساس برنامه زمانی فشرده، فیلمبرداری خود را به انجام رساند.

او در مورد حضور بازیگران خارجی در این سریال گفت: به اقتضای داستان و سفر سلمان فارسی به بیزانس تصمیم گرفته شد از بازیگران خارجی و در اینجا از بازیگران یونانی و مراکشی(مغربی) که کاملا منطبق بر منطقه مورد نظر داستان است استفاده شود.

سفری پرماجرا

داود میرباقری توضیحات خود را پیرامون ساخت سریالی درباره یکی از یاران پیامبر اسلام چنین آغاز کرد: «سلمان فارسی» ۲۰ سال است که در ذهن من است و در هر دوره‌ای با توجه به پختگی و نوع نگاه متفاوت طراحی‌های مربوط به آن تغییر می‌کند. تلاش ما این است که در لحظه‌ای که کار را می‌سازیم به‌روزترین باشیم.

میرباقری ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم «سلمان» را با استانداردهای امروز جهان بسازیم. با وجود همه سختی‌ها امیدوار هستیم که بتوانیم با همین کیفیت کار را جلو ببریم. استانداردهای پیشرفته‌ای برای سریال‌سازی به وجود آمده است که ما هم برای موفق بودن باید بتوانیم به این زبان متداول کار کنیم.

او گفت: تم اصلی این کار روی سفر است، انواع سفرهایی که حضرت سلمان تجربه می‌کند، چه سفرهای زمینی و چه سفرهای درونی.

این کارگردان در مورد بهره‌گیری از بازیگران خارجی برای ایفای برخی از نقش‌ها گفت: عمدتا در تجربیات قبلی وقتی بازیگران ایرانی نقش خارجی‌ها را بازی می‌کردند، نوع بازی آنان به دل نمی‌نشست به همین دلیل تصمیم گرفتیم از بازیگران متناسب با جغرافیای داستان استفاده کنیم تا شخصیت‌ها قابل باور و درست دربیاید. علاوه بر این‌ها، داستان در جغرافیای بزرگی حرکت می‌کند و مضمون آن هم جهانی است و بهتر است در فضایی گسترده‌تر کار کنیم تا بعدها بتوانیم درپخش جهانی سریال نیز موفق باشیم.

روایت بازیگران خارجی

نیکولاس پورسانیدیس از جمله بازیگران خارجی سریال «سلمان فارسی» در مورد بازیگری در این سریال و سابقه کار خود گفت: از سن پایین وارد فضای بازیگری شدم و در فیلم «دشت گریان» تئو آنگلوپولوس بازی کردم. من از فیلمسازان ایرانی برخی را می‌شناختم و وقتی به ایران آمدم و کار آقای میرباقری را دیدم متوجه شدم او هم بسیار درجه یک کار می‌کند.

یانیس اسپالیاراس از دیگر بازیگران خارجی این سریال درباره حضور در این کار گفت: برای من حضور در این کار بسیار با ارزش است. ایران هم مانند یونان دارای فرهنگی بسیار قدیمی است. 

امانوئل پیتزیس هم از بازیگران یونانی حاضر در این سریال با ابراز خوشحالی از حضور در این کار تاکید کرد بازی در این سریال او را بسیار به وجد آورده است.

قصه‌ای دلکش

امرالله احمدجو هم درباره این سریال گفت: این سریال قصه بسیار زیبا و دلکشی دارد؛ سفری پرماجرا که بسیار دلنشین است. معمولا در کارهای تاریخی بخش‌های زمینه به دلیل اهمیت بخش‌های جلوی صحنه کمتر از سوی کارگردان طراحی می‌شود. این درخواست من از آقای میرباقری بود که در کارگردانی پس‌ زمینه همراه ایشان باشم.